Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, co wybrać, ryczałt czy podatek liniowy z ulgą IP BOX. Wybór między ryczałtem a podatkiem liniowym z ulgą IP BOX nie jest prosty i przysparza wielu przedsiębiorcom problemów. Z jednej strony chcieliby płacić od części dochodów 5% podatku z drugiej, wybór 12% ryczałtu również jest dosyć kuszący.

Co warto więc przeanalizować?

1. Ile % z faktur sprzedaży dotyczy przekazania praw autorskich do oprogramowania

Wybierając ryczałt i wystawiając fakturę na 20 000 zł, zapłacimy 2400 zł podatku.

Wybierając podatek liniowy z ulgą IP BOX, to ile zapłacimy podatku zależy w głównej mierze od tego jaki  % z faktur sprzedaży dotyczy przekazania praw autorskich do oprogramowania.

Załóżmy że wystawiamy fakturę na 20 000 zł, a jedynie 10 % z tej faktury czyli 2 000 zł dotyczy przekazania praw autorskich do oprogramowania. Mamy też 1000 zł kosztów. W uproszczeniu koszty rozbijamy proporcjonalnie na koszty związane z IP i koszty nie związane z IP.

W tym przypadku:

18000-900 = 17100 zł opodatkujemy 19%

2000-100 = 1900 zł opodatkujemy 5%

Czyli łącznie zapłacimy 3344 zł podatku.  

Jak sytuacja będzie wyglądać, jeśli wystawiamy fakturę na 20 000 zł, ale 90% z tej faktury, czyli 18 000 zł dotyczy przekazania praw autorskich do oprogramowania? Zakładamy jak powyżej, że mamy 1000 zł kosztów.

W tym przypadku:

18 000 -900 = 17 100 zł opodatkujemy 5%

2 000-100 =1 900 zł opodatkujemy 19%

Czyli łącznie zapłacimy 1216 zł podatku.

W pierwszym analizowanym przypadku bardziej opłaca się ryczałt. W drugim dużo korzystniejsze jest dla nas skorzystanie z ulgi IP BOX, ponieważ na podatkach w skali roku możemy zaoszczędzić aż 14208 zł.

2. Ile przedsiębiorca ponosi kosztów?

Wystawiając fakturę na kwotę 20 000 zł jak wcześniej wspominano, przedsiębiorca na ryczałcie zapłaci 2400 zł podatku.

Aby podatek liniowy był tak samo opłacalny jak ryczałt, przedsiębiorca musiałby ponosić co miesiąc 7368 zł kosztów.

W przypadku korzystania z ulgi IP BOX przedsiębiorca oczywiście nie potrzebuje aż tak wysokich kosztów i jak pokazały przykłady powyżej. Jeśli % przekazania praw autorskich do oprogramowania jest wysoki nawet minimalna liczba kosztów wystarczy, aby korzystanie z ulgi IP BOX było opłacalne.

Co ważne przedsiębiorca chcąc skorzystać z ulgi IP BOX koniecznie musi ponosić comiesięczne koszty bezpośrednie. W przeciwnym przypadku nie będzie miał możliwości skorzystania z ulgi IP BOX.

Jeśli przedsiębiorca, nie ponosi żadnych kosztów, nie skorzysta z ulgi IP BOX więc tu jedynym słusznym wyborem pozostaje ryczałt.

3. Jakie wysokie dochody ma przedsiębiorca?

Im wyższe dochody tym ulga IP BOX względem ryczałtu jest bardziej opłacalna, zakładając oczywiście że % przekazania praw autorskich jest dosyć wysoki.

W pierwszym przykładzie omówiliśmy sytuację, gdzie przedsiębiorca wystawia fakturę na 20 000 zł i ponosi 1000 zł kosztów, a współczynnik IP BOX wynosi 90%.

W przypadku wyboru podatku liniowego z ulgą IP BOX przedsiębiorca co miesiąc oszczędzał na podatku 1184 zł.

Jak wyglądałaby kalkulacja, gdyby przedsiębiorca zamiast 20 000 zł wystawiał fakturę na 50 000 zł?

Na ryczałcie zapłaciłby 6000 zł.

Na podatku liniowym z ulgą IP BOX:

45000-900 = 44100 zł -> 5 % podatku

5000-100 = 4900 zł -> 19% podatku

Łączny podatek do zapłaty wyniósłby 3136 zł

Programista korzystający z ulgi IP BOX w powyższym przykładzie co miesiąc zaoszczędzi na podatku 2864 zł, co daje w skali roku 34368 zł.

4. Koszty związane ze sporządzeniem interpretacji indywidualnej, ewidencji IP BOX i korekty dotyczącej rozliczenia rocznego.

Analizując to, czy skorzystanie z ulgi IP BOX będzie opłacalne, należy wziąć pod uwagę również wszystkie koszty, które musimy ponieść, aby doprowadzić do skorzystania z ulgi IP BOX.

  1. Koszt sporządzenia interpretacji -> 1000 zł netto
  2. Opłata skarbowa za wydanie interpretacji -> 40 zł za każde pytanie -> standardowo zadawane są 4 pytania
  3. Koszt sporządzenia ewidencji IP BOX za cały rok ->1200 zł netto
  4. Koszt korekty rozliczenia rocznego -> 150 zł netto

Jak łatwo obliczyć przejście całego procesu pozwalającego otrzymać zwrot to 2510 zł* netto. Co więcej należy pamiętać o tym, że interpretacja jest aktualna, dopóki nie zmienią się warunki współpracy z kontrahentem.

Zatem w pierwszym roku rzeczywiście ponosimy koszt 2510 zł netto, natomiast kolejne lata będą kosztować już 1350 zł netto. Będzie to sam koszt sporządzenia ewidencji IP BOX i korekty rozliczenia rocznego.

Wydaje się to niewiele w porównaniu do oszczędności jakie może nam zapewnić ulga IP BOX.

W omawianym powyżej przykładzie przy założeniu, że wystawiamy fakturę na 20 000 zł i mamy co miesiąc 1000 zł kosztów i współczynnik IP BOX jest na poziomie 90%, nasze comiesięczne oszczędności względem ryczałtu to 1184 zł miesięcznie, a więc w skali roku możemy zaoszczędzić 14 208 zł. Przy takich założeniach, odpowiedź na pytanie, co wybrać ryczałt czy podatek liniowy z IP BOX, jest prosta.

5. Czas poświęcony na IP BOX

Wybór ryczałtu nic nie kosztuje i nie wymaga poświęcenia czasu. W przypadku ulgi IP BOX należy poświęcić czas na rozmowę z radcą prawnym, przygotować zestawianie % dochodów z kwalifikowanych IP i podesłać komplet dokumentów do rozliczenia księgowej.

Potem musimy się też liczyć z czynnościami sprawdzającymi ze strony Urzędu Skarbowego. Wyglądają one zazwyczaj tak, że urząd podsyła listę dokumentów, których potrzebuje od przedsiębiorcy, aby zweryfikować czy dany przedsiębiorca ma prawo do zastosowania ulgi czy nie. Jeśli ewidencja oraz interpretacja są dobrze przygotowane, czynności sprawdzające nie są problemem i urząd po krótkiej weryfikacji wypłaca zwrot.

Co więc wybrać? Ryczałt czy podatek liniowy z IP BOX?

Wybór podatku liniowego i skorzystanie z ulgi IP BOX, nie jest tak proste jak zdecydowanie się na ryczałt. Ale w wielu przypadkach wydaje się dużo bardziej korzystnym rozwiązaniem.

Warto dokładnie przeanalizować sytuację i odpowiedzieć sobie na pytanie jak dużo czasu musimy poświęcić i ile zwrotu podatku możemy otrzymać. Bardzo często okazuje się, że wszystkie czynności związane z ulgą IP BOX zajmą nam nie więcej niż 5-6 godzin. To niewiele biorąc pod uwagę że można zyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jeśli interesują Cię pozostałe tematy związane z ulgą IP BOX, zobacz nasze pozostałe wpisy na blogu:

1. IP BOX cz.1-czym jest IP BOX i kwalifikowane IP

2. IP BOX cz.2 – program komputerowy

3. IP BOX cz.3 – Kiedy nie skorzystamy z ulgi IP BOX?

4. IP BOX cz.4 – czy ewidencja IP BOX musi być prowadzona na bieżąco?

* Podane ceny dotyczące Ewidencji IP BOX oraz korekty rozliczenia rocznego dotyczą naszego Biura Rachunkowego. Ceny interpretacji indywidualnej bazują na cenie proponowanej przez naszego radcę prawnego z którym współpracujemy.

Ryczałt czy podatek liniowy z IP BOX? Co wybrać?