OKULARY A KOSZT UZYSKANIA PRZYCHODU

Wielu przedsiębiorców zarówno tych działających w branży IT jak i w innych branżach, spędza wiele godzin przed komputerem. Czy okulary korekcyjne mogą być zatem kosztem firmy? W końcu chronią wzrok, polepszają jakość pracy i można powiedzieć, że w jakimś stopniu mają wpływ na osiągane przychody, bo dzięki nim możemy efektywnie pracować.

Niestety NIE.

Okulary korekcyjne przedsiębiorcy nie mogą być kosztem działalności. Nawet jeśli są zalecone przez okulistę i przedsiębiorca wykorzystuje je tylko do czynności związanych z działalnością gospodarczą. Nawet jeśli przedsiębiorca ma dwie pary okularów i jednej pary używa tylko do obowiązków firmowych.

DLACZEGO OKULARY NIE MOGĄ BYĆ KOSZTEM FIRMOWYM?

Organy podatkowe uważają, że zakup okularów wykorzystywanych w działalności gospodarczej nie mieści się w zakresie kosztów uzyskania przychodu. Wydatek ten ma na celu przede wszystkim ochronę zdrowia, więc ma charakter osobisty, a nie firmowy. Uważają, że jeśli ktoś ma wadę wzroku lub jego wada pogłębia się, musi zakupić okulary bez względu na to czy prowadzi działalność gospodarczą czy nie. W związku z tym bezpośrednim celem ponoszenia tego wydatku jest ochrona zdrowia, a nie osiąganie przychodów finansowych.

Takie stanowisko potwierdza chociażby interpretacja indywidualna 0113-KDIPT2-1.4011.574.2020.2.MGR z dnia 24.10.2020.

OKULARY PRACOWNIKA A KOSZT UZYSKANIA PRZYCHODU

Trochę inne zasady obowiązują jeśli chodzi o zakup okularów dla pracowników. Do kosztów podatkowych pracodawca może zaliczać wydatki ponoszone na rzecz pracowników. Zalicza się do nich m.in. wydatki związane z zapewnieniem przez pracodawcę okularów korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy monitorach ekranowych, zgodnie z zaleceniem lekarza okulisty wydanym na podstawie badań profilaktycznych. W związku z tym jeśli firma zwraca pracownikowi część bądź całość kosztów poniesionych na zakup okularów, może na podstawie faktury zaliczyć taki wydatek do kosztów uzyskania przychodu. Pracodawca nie może natomiast odliczyć VAT z takich faktur.

Podsumowując, przedsiębiorca w żadnym wypadku nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatku na zakup okularów korekcyjnych dla siebie. Ponieważ wydatek ten ma charakter osobisty, a nie firmowy. Może natomiast zaliczyć w koszty zakup okularów pracownika w takiej części w jakiej pracownikowi zwraca pieniądze za zakup tych okularów. Nie może natomiast z takiej faktury za zakup okularów odliczyć VATu.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej? Zobacz nasze pozostałe wpisy na blogu.

Okulary korekcyjne przedsiębiorcy a koszt uzyskania przychodu. Księgowość dla IT.