Od stycznia 2021 roku rząd wprowadza w życie zmiany podatkowe, które umożliwią skorzystanie z ryczałtu większej liczbie podatników. Ryczałt to chętnie wybierana forma opodatkowania ze względu na prostą formę rozliczenia. Podatek płaci się od przychodów i nie ma możliwości odliczenia kosztów.

Co się właściwie zmieni?

Obecnie formę opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym, mogą wybrać podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągnęli przychody niższe nić 250 tys. euro. Od 2021 roku limit ten będzie wynosić 2 mln euro. Co więcej, do tej pory z opodatkowania ryczałtem nie mogli skorzystać między innymi podatnicy wykonujący wolne zawody. W 2021 roku rząd planuje znieść ograniczenia dla wolnych zawodów. Z takiej formy opodatkowania będą mogli po raz pierwszy skorzystać notariusze, radcy prawni, adwokaci, księgowi, doradcy podatkowi, fizjoterapeuci, tłumacze i inżynierowie budownictwa.

Kolejną zmianą jest obniżenie stawek ryczałtu. Obowiązująca obecnie stawka 20% obniżona zostanie do 17%, a stawka 17% do 15%. Ponadto stworzona została nowa stawka w wysokości 10% dla przychodów ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek – usługi te obecnie są wyłączone z ryczałtu.

Ujednolicona będzie też wysokość ryczałtu dla najmu oraz usług związanych z zakwaterowaniem. Obecnie usługi związane z zakwaterowaniem obowiązuje ryczałt w wysokości 17%. Od 1 stycznia 2021 r. obowiązującą stawką tak jak dla najmu będzie 8,5% lub 12,5% w zależności od wysokości osiągniętego przychodu.

Czy to się opłaci?

Zwiększenie limitu przychodów uprawniającego do skorzystania z ryczałtu jest dla podatników niewątpliwie korzystnym rozwiązaniem. Do tej pory część podatników musiała rezygnować z ryczałtu z powodu przekroczenia limitu.

Warto się jednak zastanowić, czy opodatkowanie ryczałtem zawsze jest opłacalne dla podatnika. Dużo zależy od tego jak duże koszty ponosimy. Jeśli koszty są bardzo małe, warto rozważyć opodatkowanie ryczałtem, natomiast przy dużych kosztach ryczałt raczej nie będzie opłacalny. Przy kalkulacji warto wziąć pod uwagę również inny aspekt. Jeśli wybierzemy ryczałt, stracimy prawo do wspólnego rozliczenia się z małżonkiem oraz skorzystania z ulgi na dzieci. W przypadku firm IT wytwarzających autorskie programy komputerowe, ryczałt wyklucza również możliwość skorzystania z ulgi IP BOX.

Więcej artykułów znajdziesz na naszym blogu.