Zakładając firmę informatyczną warto zadać sobie pytanie czy skorzystać ze zwolnienia z VAT i czy w ogóle jest taka możliwość. Na początek warto zadać sobie pytanie jakie konkretnie usługi będziesz świadczyć w ramach działalności. Czy będą to usługi programistyczne, informatyczne, support czy np. obsługa sieci. Od tego bowiem zależy czy będziesz mógł skorzystać ze zwolnienia z czy nie.

Jeśli Twoje usługi dotyczą w jakimkolwiek stopniu doradztwa niestety nie możesz skorzystać ze zwolnienia.
Natomiast prowadząc innego rodzaju działalność (programistyczną, projektowania stron www, usługi informatyczne, itd.) możesz skorzystać ze zwolnienia o ile obrót ze sprzedaży w danym roku będzie niższy niż 200 000 zł. Jeśli zakładasz działalność w trakcie roku limit ten jest proporcjonalnie niższy.

Czy warto skorzystać ze zwolnienia?

To zależy, kto będzie głównym odbiorcą Twoich usług.

Jeśli zamierzasz świadczyć usługi dla innych firm (B2B) opłaca się zostać VATowcem:
– firma dla której będziesz świadczyć usługi i tak odliczy sobie ten VAT
– a Ty będąc na VAT masz możliwość również odliczenia VAT od prawie wszystkich kosztów. W praktyce przekłada się to na tańsze zakupy.

Jeśli głównym odbiorcą Twoich usług będą natomiast osoby fizyczne z pewnością warto rozważyć zwolnienie z VAT. Wynika to z tego, że dla zwykłych konsumentów VAT doliczony do faktury to dodatkowy koszt, którego nigdzie nie mogą odliczyć. W praktyce bowiem osoby fizyczne nie zwracają uwagi czy na fakturze jest VAT czy nie. Zależy im tylko na tym aby jak najmniej zapłacić za daną usługę. W związku z czym przedsiębiorca który ma niższe ceny z powodu zwolnienia, może być bardziej konkurencyjny jeśli chodzi o cenę.

Warto sobie wszystkie te aspekty przeanalizować lub skontaktować się z doradcą podatkowym, który pomoże wybrać odpowiednią formę opodatkowania i doradzi czy w naszym przypadku takie zwolnienie będzie opłacalne czy nie.

Jeśli zdecydujesz się zostać VATowcem konieczne jest złożenie formularza VAT-R. Formularz ten możesz złożyć rejestrując firmę w CEIDG jeśli jest to nowa działalność lub aktualizując swoje dane w CEIDG.
Jeśli natomiast zamierzasz korzystać ze zwolnienia ze względu na wielkość sprzedaży, nie musisz składać VAT-R, zwolnienie przysługuje Ci bowiem z mocy prawa.

Chcesz się dowiedzieć więcej ? Przeczytaj nasze pozostałe artykuły.

Artykuły dotyczące VAT

Wszystkie artykuły