Zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób mogą być opodatkowane usługi informatyczne i programistyczne ? Jakie masz możliwości jeśli chodzi o rodzaje opodatkowania?

RODZAJE OPODATKOWANIA

1) zasady ogólne – płacisz 17% podatku a po przekroczeniu dochodu 85 528 zł – 32 % podatku

2) podatek liniowy – płacisz 19% podatku bez względu na uzyskany dochód

3) Ryczałt – płacisz 8,5% lub 12% podatku w zależności od tego jakie usługi świadczysz

O możliwości zastosowania stawki 8,5% ryczałtu decyduje klasyfikacja usługi. Wyższą 12% stawkę ryczałtu stosuje się do usług:

  • związanych z doradztwem dotyczącym sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0)
  • związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1)
  • objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2)
  • związanych z doradztwem dotyczącym oprogramowania (PKWiU ex 62.02)
  • instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0)
  • związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1)

Na pozostałe usługi informatyczne np. związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych czy też usługami pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego przysługuje 8,5% stawka ryczałtu.

Jakie są plusy i minusy każdego rozwiązania?

Przy zasadach ogólnych przy dużych zarobkach wchodzi się w drugi próg podatkowy 32%. Jest to zdecydowany minus tego rozwiązania. Natomiast można rozliczać się z dochodów wspólnie z małżonkiem i korzystać z ulgi na dzieci. Ponadto odliczać darowizny i korzystać ze wszystkich innych ulg podatkowych. Jest możliwość również odliczenia kwoty wolnej od podatku.

Przy podatku liniowym nie ma możliwości wspólnego rozliczenia się z małżonkiem, nie można się rozliczyć jako osoba samotnie wychowująca dzieci, nie można też skorzystać z ulgi na dzieci. Nie można również skorzystać z pozostałych ulg podatkowych. Natomiast nie trzeba się martwić drugim progiem podatkowym. Przy wysokich zarobkach jest to rozwiązanie dużo bardziej korzystne niż zasady ogólne.

Przy ryczałcie nie można odliczać kosztów uzyskania przychodu. Nie można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem oraz jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Co więcej nie ma możliwości odliczenia ulgi na dzieci oraz skorzystania z ulgi IP BOX. Natomiast niewątpliwa zaletą jest to, że do niektórych usług można zastosować stawkę 8,5% podatku co przy małych kosztach i sporych przychodach może być bardzo korzystne podatkowo.

Podsumowując nie ma jednej dobrej i najbardziej korzystnej formy opodatkowania. Przy wyborze opodatkowania należy patrzeć nie tylko na przychody i koszty firmowe, ale również na ulgi z których chcemy skorzystać przy rozliczeniu rocznym. Wszystko to jest bardzo ważne aby wybrać dla siebie optymalną formę opodatkowania.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej?

TU znajdziesz więcej ciekawych wpisów.

Ryczałt 15%. Księgowość dla IT. Rodzaje opodatkowania branży IT. Księgowość dla programistów.