Zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą i nie wiesz co krok po kroku powinieneś zrobić? Skorzystaj z naszej ściągi. Przejdziesz przez wszystkie formalności bez większych problemów.

1. Załóż profil zaufany – przyda Ci się aby uniknąć wizyt w urzędach i wysyłać dokumenty elektronicznie. Niestety bez profilu zaufanego nie będziesz w stanie założyć działalności online dlatego jest on niezbędny. Profil zaufany możesz założyć potwierdzając swoją tożsamość przez swój bank. Jest to rozwiązanie bardzo proste i bezproblemowe. Instrukcję dotyczącą profilu zaufanego znajdziesz w poniższym linku:
https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany

2. Zarejestruj firmę w CEIDG: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/NewUser.aspx .Rejestrując firmę w CEIDG możesz od razu załatwić pozostałe dwie czekające Cię formalności czyli rejestrację do ZUS oraz zarejestrowanie się jako podatnik VAT do Urzędu Skarbowego.

3. Zarejestruj się do ZUS – najprościej jest złożyć formularze zgłoszeniowe do ubezpieczeń w trakcie rejestracji firmy w CEIDG.
ZUS ZUA – jeśli zgłaszasz się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego
ZUS ZZA- jeśli zgłaszasz się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, np. przy uldze na start

4. Zarejestruj się jako podatnik VAT – Jeśli rejestrujesz firmę w CEIDG, formularz VAT-R możesz złożyć jako załącznik razem z wnioskiem o wpis oraz zmianę swojego wpisu w CEIDG. Jeśli tego nie zrobisz, trzeba będzie niestety osobiście wybrać się do Urzędu Skarbowego i złożyć deklarację VAT-R. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat VAT, polecamy nasze artykuły na ten temat. Dowiesz się z nich kiedy musisz rejestrować się do VAT, a kiedy nie oraz kiedy możesz korzystać ze zwolnienia.

Rejstracja do VAT – kiedy to konieczne

Z VAT czy bez VAT ? oto jest pytanie


Podsumowując, działalność gospodarczą można założyć prosto i bezproblemowo. Co więcej mając już wyrobiony profil zaufany możesz załatwiać dużo innych spraw przez Internet (np. wymienić dowód osobisty, prawo jazdy) więc czas poświęcony na założenie profilu zaufanego z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej?

Zajrzyj na nasz blog aby znaleźć inne interesujące artykuły.